Menu

Okolice osiedla

Kameralne Dojlidy


Otoczenie osiedla to teren z willową zabudową, ciche uliczki pośród zieleni, ścieżki rowerowe – idealna przestrzeń zarówno na spokojny relaks, jak i wszelkie aktywności na świeżym powietrzu. W niewielkiej odległości od osiedla znajdują się: przedszkole, szkoły (podstawowa, publiczne i społeczne LO), biblioteka, świątynie: prawosławna i katolicka, sklepy.

Dogodna komunikacja miejska – zaledwie 5 minut zajmuje dojście do najbliższego przystanku autobusowego (linia nr 2). Dojazd samochodem do centrum Białegostoku trwa ok. 7 minut.

Dojlidy to nie tylko zabytkowa architektura i tradycja. W dzielnicy znajduje się atrakcyjny Ośrodek Sportów Wodnych czynny przez cały rok: z trasami biegowymi, plażą, kąpieliskiem, boiskami do piłki plażowej, wypożyczalnią sprzętu wodnego, rowerów, a zimą - nart biegowych. Stawy dojlidzkie to także doskonałe miejsce dla amatorów wędkarstwa. Na terenie dzielnicy znajdują się korty tenisowe i sieć ścieżek rowerowych.

Dojlidy, jako jedna z niewielu dzielnic Białegostoku, zachowały swój tradycyjny charakter. Nie tylko znawcy tematu docenią brak wszechobecnej w innych częściach miasta wysokiej zabudowy. Objęcie dużego obszaru dzielnicy tzw. parkiem kulturowym, ograniczyłoby jeszcze mocniej możliwość powstawania wysokich budynków w jej historycznych częściach.

Historyczne Dojlidy


Historia Dojlid jest starsza od historii Białegostoku i sięga I połowy XV w.

Początkowo ziemie te należały do dwóch rodzin: Chodkiewiczów oraz Radziwiłłów, i wchodziły w skład Wielkiego Księstwa Litewskiego. W 1698 r. dzierżawcą Dojlid został Stefan Mikołaj Branicki, którego ród władał tymi ziemiami do 1808 r. W 1856r. dojlidzkie dobra nabył Aleksander Kruzenstern. Wzniósł on tutaj okazały pałac w stylu włoskim, który wraz z rozległym parkiem przetrwał do dziś.

W niedalekim sąsiedztwie stoi inny - neorenesansowy pałac należący do Hasbachów, którzy byli właścicielami tkalni. W XIX wieku Dojlidy stanowiły centrum rozległych dóbr. Już wtedy słynęły z browaru założonego przez hetmana Jana Klemensa Branickiego w 1769r.

Historia sprawia, że Dojlidy do dziś, poza okolicą Pałacu Branickich, są najbogatszą architektonicznie częścią Białegostoku.