Lokalizacja
Spokojna okolica
Otoczenie ul. Margerytki i ul. Halickiej to teren przy lesie, z wyłącznie jednorodzinną zabudową, ciche uliczki pośród zieleni, ścieżki rowerowe – idealna przestrzeń zarówno na spokojny relaks, jak i wszelkie aktywności na świeżym powietrzu. W niewielkiej odległości od osiedla znajdują się: przedszkole, szkoły (podstawowa, publiczne i społeczne LO), biblioteka, świątynie: prawosławna i katolicka, sklepy.
Dobrze skomunikowane
Otoczenie osiedla to teren z willową zabudową, ciche uliczki pośród zieleni, ścieżki rowerowe – idealna przestrzeń zarówno na spokojny relaks, jak i wszelkie aktywności na świeżym powietrzu. W niewielkiej odległości od osiedla znajdują się: przedszkole, szkoły (podstawowa, publiczne i społeczne LO), biblioteka, świątynie: prawosławna i katolicka, sklepy.
Blisko natury
Dojlidy to nie tylko zabytkowa architektura i tradycja. W dzielnicy znajduje się atrakcyjny Ośrodek Sportów Wodnych czynny przez cały rok: z trasami biegowymi, plażą, kąpieliskiem, boiskami do piłki plażowej, wypożyczalnią sprzętu wodnego, rowerów, a zimą - nart biegowych. Stawy dojlidzkie to także doskonałe miejsce dla amatorów wędkarstwa. Na terenie dzielnicy znajdują się korty tenisowe i sieć ścieżek rowerowych.
Dzielnica z charakterem
Dojlidy, jako jedna z niewielu dzielnic Białegostoku, zachowały swój tradycyjny charakter. Nie tylko znawcy tematu docenią brak wszechobecnej w innych częściach miasta wysokiej zabudowy. Objęcie dużego obszaru dzielnicy tzw. parkiem kulturowym, ograniczyłoby jeszcze mocniej możliwość powstawania wysokich budynków w jej historycznych częściach.
Historyczne Dojlidy
Historia Dojlid jest starsza od historii Białegostoku i sięga I połowy XV w.
Początkowo ziemie te należały do dwóch rodzin: Chodkiewiczów oraz Radziwiłłów, i wchodziły w skład Wielkiego Księstwa Litewskiego. W 1698 r. dzierżawcą Dojlid został Stefan Mikołaj Branicki, którego ród władał tymi ziemiami do 1808 r. W 1856r. dojlidzkie dobra nabył Aleksander Kruzenstern. Wzniósł on tutaj okazały pałac w stylu włoskim, który wraz z rozległym parkiem przetrwał do dziś.
W niedalekim sąsiedztwie stoi inny – neorenesansowy pałac należący do Hasbachów, którzy byli właścicielami tkalni. W XIX wieku Dojlidy stanowiły centrum rozległych dóbr. Już wtedy słynęły z browaru założonego przez hetmana Jana Klemensa Branickiego w 1769r.
Historia sprawia, że Dojlidy do dziś, poza okolicą Pałacu Branickich, są najbogatszą architektonicznie częścią Białegostoku.