Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the forminator domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /autoinstalator/wordpress1/wp-includes/functions.php on line 6114
Lokalizacja | Kameralne Dojlidy

Kameralne Dojlidy

kameralne dojlidy logo

Lokalizacja

Lokalizacja

Spokojna okolica

Otoczenie ul. Margerytki i ul. Halickiej to teren przy lesie, z wyłącznie jednorodzinną zabudową, ciche uliczki pośród zieleni, ścieżki rowerowe – idealna przestrzeń zarówno na spokojny relaks, jak i wszelkie aktywności na świeżym powietrzu. W niewielkiej odległości od osiedla znajdują się: przedszkole, szkoły (podstawowa, publiczne i społeczne LO), biblioteka, świątynie: prawosławna i katolicka, sklepy.

Dobrze skomunikowane

Otoczenie osiedla to teren z willową zabudową, ciche uliczki pośród zieleni, ścieżki rowerowe – idealna przestrzeń zarówno na spokojny relaks, jak i wszelkie aktywności na świeżym powietrzu. W niewielkiej odległości od osiedla znajdują się: przedszkole, szkoły (podstawowa, publiczne i społeczne LO), biblioteka, świątynie: prawosławna i katolicka, sklepy.

Blisko natury

Dojlidy to nie tylko zabytkowa architektura i tradycja. W dzielnicy znajduje się atrakcyjny Ośrodek Sportów Wodnych czynny przez cały rok: z trasami biegowymi, plażą, kąpieliskiem, boiskami do piłki plażowej, wypożyczalnią sprzętu wodnego, rowerów, a zimą - nart biegowych. Stawy dojlidzkie to także doskonałe miejsce dla amatorów wędkarstwa. Na terenie dzielnicy znajdują się korty tenisowe i sieć ścieżek rowerowych.

Dzielnica z charakterem

Dojlidy, jako jedna z niewielu dzielnic Białegostoku, zachowały swój tradycyjny charakter. Nie tylko znawcy tematu docenią brak wszechobecnej w innych częściach miasta wysokiej zabudowy. Objęcie dużego obszaru dzielnicy tzw. parkiem kulturowym, ograniczyłoby jeszcze mocniej możliwość powstawania wysokich budynków w jej historycznych częściach.

Historyczne Dojlidy

Historia Dojlid jest starsza od historii Białegostoku i sięga I połowy XV w.

Początkowo ziemie te należały do dwóch rodzin: Chodkiewiczów oraz Radziwiłłów, i wchodziły w skład Wielkiego Księstwa Litewskiego. W 1698 r. dzierżawcą Dojlid został Stefan Mikołaj Branicki, którego ród władał tymi ziemiami do 1808 r. W 1856r. dojlidzkie dobra nabył Aleksander Kruzenstern. Wzniósł on tutaj okazały pałac w stylu włoskim, który wraz z rozległym parkiem przetrwał do dziś.

W niedalekim sąsiedztwie stoi inny – neorenesansowy pałac należący do Hasbachów, którzy byli właścicielami tkalni. W XIX wieku Dojlidy stanowiły centrum rozległych dóbr. Już wtedy słynęły z browaru założonego przez hetmana Jana Klemensa Branickiego w 1769r.

Historia sprawia, że Dojlidy do dziś, poza okolicą Pałacu Branickich, są najbogatszą architektonicznie częścią Białegostoku.